Зростання вітчизняного фармринку

 

 

У 2013 р українці витратили на ліки майже на 20% більше, ніж позаторік, - близько $ 3,2 млрд, за попередніми даними інвесткомпанії Dragon Capital.

Фармринок продемонстрував вражаюче зростання, випередивши прогнози і повернувшись до докризових показників.

Цікаво, що ще навесні фармацевти були налаштовані більш ніж скептично. Більшість операторів вважали, що обсяг продажів в 2013 р істотно скоротиться, оскільки українці запаслися ліками про запас в період паніки навколо епідемії грипу восени 2012 р. Але песимістичні прогнози не виправдалися: тільки за перші три квартали оборот фармринку в натуральному вираженні виріс на 9%, а в доларах - на 16%.

У 2015 р фармацевтичний роздріб буде рости приблизно такими ж темпами, як і в минулому році. Виручка аптекарів, за прогнозами аналітиків ІК Dragon Capital, збільшиться на 15-20% - до $ 3,8 млрд. «У 2013 р. фармринок остаточно оговтався від кризи, - говорить старший аналітик ІК Dragon Capital Тамара Левченко,- у 2015 р. ринок буде рости і в грошовому, і в натуральному вираженні, демонструючи стабільні результати, характерні для докризового часу. Правда, темп зростання продажів у натуральному вираженні сповільниться, а з 2015 р. збільшуватиметься в основному середня ціна умовної упаковки».

За оцінкою експерта, в 2013 р. ліки подорожчають в середньому на 20%. Для порівняння: у 2012 р ціни зросли на 30%, у кризовому 2011 - відразу на 45%. Втім, незважаючи на рекордний з часів гіперінфляції зростання цін на ліки, попит на них не впав.

Аналітики прогнозують щорічне збільшення оборотів ринку в середньому на 10-20% ще як мінімум протягом найближчих п'яти років. Але це далеко не межа - у ринку великий потенціал зростання. В Україні, за даними ІК Dragon Capital, витрати на ліки в розрахунку на душу населення склали $ 75 в позаминулому і $ 90 в минулому році. У той же час у сусідній Румунії цей показник дорівнює $ 100, у Чехії - $ 175, в країнах ЄС - $ 235, в Японії - $ 400, а в США - $ 750.

Власне кажучи, темп розвитку вітчизняного фармринку пропорційне зростанню реальних доходів населення. Як тільки українець заробляє трохи більше, він відразу ж збільшує свої витрати на ліки.