Стовбурові клітини вчора, сьогодні та завтра

Професор Військово-медичної академії А.А. Максимов на початку ХХ століття відкрив наявність стовбурових клітин. Більше ста років проводилися фундаментальні дослідження з вивчення їх особливостей, властивостей і можливостей клінічного використання. Унікальні властивості стовбурових клітин кісткового мозку застосовують у багатьох галузях медицини.

Стовбурові клітини містяться в крові, органах людини і кістковому мозку. Вони допомагають нашому організму самооновлюватись, справлятися зі стресами і багатьма захворюваннями. Завдяки ним продовжується людське життя.

Стовбурові клітини – недиференційовані (незрілі) клітини, наявні в усіх багатоклітинних організмах. Вони здатні до самооновлення, утворюючи нові стовбурові клітини, ділення за допомогою мітозу і диференціювання у спеціалізовані клітини, тобто перетворювання на клітини різних органів і тканин. Лікувальні технології з використанням стовбурових клітин посідають усе більш вагоме місце в терапії широкого ряду онкологічних, гематологічних, неврологічних та кардіологічних захворювань, переходячи з лабораторії у клінічну практику. 

Трансплантація стовбурових клітин, у тому числі кордової крові, широко застосовується замість трансплантата кісткового мозку в разі лікування ряду вроджених імунодефіцитів. За допомогою поєднання клітинних технологій і генетичної інженерії вчені намагаються подолати СНІД, шляхом створення у хворих «паралельної імунної системи», яка зможе боротися з цією хворобою.

В 2003 р. на базі Інституту клітинної терапії було відкрито перший банк кордової крові в Україні. На сьогодні в нашій країні працює Всеукраїнська програма застосування кордової крові, яка реалізується спільними зусиллями Науково-практичного медичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України, Державної установи «Інститут нейрохірургії ім. академіка Ромоданова НАМН України», Сімейного банку кордової крові «Гемафонд», Київського міського пологового будинку № 5 та Київського міського пологового будинку № 7. Найближчим часом очікується приєднання до Всеукраїнської програми застосування кордової крові і Державної установи «Інститут педіатрії, акушерства та гінекології НАМН України». Програма охоплює два напрямки: пошук та розширення переліку вітчизняних медичних установ, у яких впроваджуватимуться методики лікування із застосуванням кордової крові та проведення серії освітніх заходів для фахівців медичних установ у всіх регіонах України. У 2010 році клінічні дослідження можливості застосування стовбурових клітин під час лікування важких захворювань розпочали Національний інститут хірургії і трансплантології ім. О.О. Шалімова, Координаційний центр трансплантації органів, тканин і клітин МОЗ України, Інститут ендокринології і обміну речовин ім. В.П. Комісаренка НАМН України, Інститут невідкладної і відновної хірургії ім. В.К. Гусака НАМН України та Інститут клітинної терапії. 

Наступним етапом стало те, що МОЗ України надало дозвіл на початок клінічних випробувань під назвою «Оцінка клінічної ефективності застосування трансплантації аутологічних хондроцитів для підвищення ефективності хірургічного лікування хворих із грижами міжхребцевих дисків». Випробування провели спільно Інститут клітинної терапії та ДУ «Інститут нейрохірургії імені акад. А.П. Ромоданова АМН України».

На сьогодні Україна здійснила справжній прорив у медицині: у нас офіційно дозволили лікування стовбуровими клітинами. Україна стала першою серед країн СНД, де цей метод отримав державну реєстрацію. Дослідження, що тривали 5 років, закінчилися успішно. Науковці про чудодійність стовбурових клітин знають давно. У багатьох країнах їх уже застосовують офіційно - лікуючи навіть безнадійно хворих. Та й в Україні лише за час досліджень удалося врятувати життя сотням пацієнтів. За допомогою нового методу можна лікувати діабет, цироз печінки, хвороби підшлункової залози та шкіри, а згодом сподіваються навіть вирощувати нові органи, кажуть лікарі.

«Ми отримали державну реєстрацію методів лікування стовбуровими клітинами перші в СНД, - каже головний лікар столичного Інституту клітинної терапії Юрій Гладких. - Це означає, що Україна увійшла в світову спільноту і у нас активно розвиваються клітинні технології. Міністерство охорони здоров’я України офіційно затвердило методики лікування панкреонекрозу, критичної ішемії кінцівок, травм і опіків. Це результат п’яти років нашої напруженої роботи. Ми проводили клінічні дослідження препаратів стовбурових клітин пуповинної крові спільно з Медичною академією ім.Шупика і Інститутом хірургії і трансплантології ім. Шалімова.»

Донорські стовбурові клітини використовують під час лікування пацієнтів із травмами, опіками, запаленням підшлункової залози та ураженням ніг. Лікарі вже почали нові клінічні дослідження, щоб лікувати стовбуровими клітинами діабет, цироз печінки та гепатити. У майбутньому з них планують навіть вирощувати органи.