Раціональний вибір ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ У ФАРМАКОТЕРАПІЇ ГРИП ТА ГРВІ

ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) - це група захворювань, об'єднаних наступними ознаками: вони є інфекційними і викликаються вірусами; передаються повітряно-крапельним шляхом; у всіх випадках страждають, в першу чергу, органи дихання - тому захворювання називається респіраторним (тобто мають відношення до дихання).

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, ГРВІ слід вважати найпоширенішими хворобами. Вони складають до 90% всіх випадків інфекційних захворювань. Ще кілька років тому наші медики вважали за краще поєднувати їх у групу «Гострі респіраторні захворювання» (ГРЗ). Грипом хворіють люди будь-якого віку в усьому світі, але найбільша кількість захворювань спостерігається у дітей у віці від 1 до 14 років (37%) і у літніх (10%).
Термін ГРВІ охоплює велику кількість захворювань, багато в чому схожих один на одного. Основна їх схожість полягає в тому, що всі вони викликаються вірусами, проникаючими в організм разом з повітрям через рот і носоглотку, а також всі вони характеризуються одним і тим же набором симптомів. У хворого декілька днів відзначається підвищена температура тіла, запалене горло, кашель і головний біль. Найпоширенішим респіраторним захворюванням є нежить (гострий риніт); він викликається цілим рядом споріднених вірусів, відомих як риновіруси. При одужанні всі ці симптоми зникають і не залишають після себе жодних слідів.

Грип - гостре інфекційне вірусне захворювання, яке характеризується високою контагіозністю, що протікає з симптомами інтоксикації, високою лихоманкою і ураженням слизової оболонки верхніх дихальних шляхів з переважанням явищ трахеїту.

Джерелом інфекції є людина в перші дні захворювання. Інфекція поширюється повітряно-крапельним шляхом, але не виключається можливість передачі вірусу через предмети побуту.
Пригнічуючи клітинний і гуморальний імунітет вірус грипу порушує неспецифічну резистентність організму, що може сприяти приєднанню вторинної бактеріальної інфекції.
Клінічна картина.
По тяжкості клінічних проявів розрізняють легку, середньої важкості і важку форми хвороби.
Інкубаційний період при грипі зазвичай триває 1-3 дні, після чого у хворого виникають катаральні явища і ознаки інтоксикації.
Катаральні явища включають гіперемію і набухання слизової оболонки носа (риніт), мигдаликів (тонзиліт), задньої стінки глотки (фарингіт), гортані (ларингіт), трахеї (трахеїт).
Ознаки інтоксикації включають озноб, головний біль у лобовій або лобновисковій області, підвищення температури до 38,5-40 ° С. Розвивається слабкість, відчуття розбитості, ниючі болі в м'язах, кістках і великих суглобах, очних яблуках, надбрівних дугах, іноді відзначається світлобоязнь.
При вираженій інтоксикації розвивається геморагічний синдром, що проявляється носовими кровотечами, крапковими крововиливами на шкірі і слизових, мікрогематурією.
Тривалість лихоманки при грипі становить 1-6 днів, частіше до 4 днів, при грипі В дещо довше.
Ускладнення і наслідки грипу
Найбільш частим ускладненням грипу є пневмонія, причому, як правило, це вторинна бактеріальна інфекція (викликана Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae або Staphylococcus aureus). Більш рідко зустрічається комбінована інфекція (вірусна і бактеріальна пневмонія). Первинна вірусна пневмонія - це рідкісне ускладнення, яке характеризується високою смертністю. Вона виникає у разі, якщо грип викликаний вірусом найвищої вірулентності. При цьому розвиваються «блискавичні» смертельні геморагічні пневмонії, що тривають не більше 3-4 днів. Справжня первинна грипозна пневмонія може спостерігатися, перш за все, у хворих, що страждають хронічними захворюваннями серця і легенів, що супроводжуються застійними явищами в легенях.

Інші вторинні бактеріальні інфекції, часто виникають після грипу - риніт, синусит, бронхіт, отит.
Ускладнення у вигляді синдрому Рейє зустрічається практично виключно у дітей (в основному після захворювання грипом В) після вживання саліцилатів (у тому числі ацетилсаліцилової кислоти) і виявляється сильною блювотою, яка може призвести до коми у зв'язку з набряком мозку.
Ускладнення з боку серцево-судинної системи частіше зустрічається у осіб похилого віку. Може розвинутися міокардит і перикардит (запальне захворювання м'язів серця, яке може привести до серцевої недостатності).
Після грипу типу В можуть розвинутися м'язові ускладнення, які виражаються в міозиті та інших м'язових захворюваннях. Такі ускладнення частіше бувають у дітей і виражаються в м'язових болях протягом кількох днів. Також відбувається підвищення міоглобіну в сечі (міоглобінурія), що може призвести до гострого порушення функції нирок.
Іноді відзначається гострий поперечний мієліт.
Менінгіт та енцефаліт.
Бактеріальна суперінфекція. На ослаблений грипом організм часто сідає бактеріальна інфекція (пневмококова, гемофільна, стафілококова).
Після грипу часто спостерігаються загострення хронічних захворювань, таких як: бронхіальна астма та хронічний бронхіт, серцево-судинні захворювання, порушення обміну речовин, захворювання нирок та ін.
Що ж запропонувати для лікування і профілактики?
Зараз в асортименті аптек присутня безліч противірусних лікарських препаратів, дія яких спрямована на етіологію респіраторних вірусних захворювань. Основні властивості цих коштів систематизовані в таблиці.                                                                                                                                                                                                                                                                                                             
Механізм прямої противірусної дії цих лікарських засобів заснований на пригніченні реплікації вірусу грипу. Опосередкована дія можлива завдяки індукції інтерфероноутворення. Імуномодулюючий ефект обумовлений впливом на Т-лімфоцити (активізація синтезу цитокінів) і підвищенням фагоцитарної активності макрофагів. Терапевтична ефективність при вірусних інфекціях проявляється у зниженні загальної інтоксикації та клінічних симптомів захворювання, скорочення тривалості захворювання.
Враховуючи те, що грип може викликати серйозні ускладнення, важливе значення має профілактика цього захворювання. Більшість противірусних препаратів можна застосовувати для попередження вірусних інфекцій. Найчастіше для профілактики ГРВІ воліють використовувати лікарські препарати, до яких пред'являються вимоги ефективності, високого ступеня безпеки і мінімуму побічних ефектів. У дітей переважно використовувати для цих цілей гомеопатичні засоби або противірусні препарати на основі інтерферону протягом усього епідемічного сезону у зв'язку з їх нетоксичність і мінімальним побічним дією.